13 Eylül 2012 Perşembe

Hoşgeldin

 
 
Ellerini tanırım ince beyaz
Gözlerin bakar durur kömür siyah
Sesini bağırır sessizliğim
Yüzümü çizer keskin kirpiklerin
 
Hoş geldin, çalmadan gir içeri
Sen geldin, tanıdım gözlerini
 
Cem Adrian
 
 
Kabus dolu gecelerle uğraşıyorum bu aralar. Her gece birbirinden kötü rüyalar görüp kanter içinde uyanıyorum. Her seferinde yataktan fırlayıp musluğun altına sokuyorum kafamı. Su süzülüp aklıyor yüzümden. "Kötü rüya gördüysen suya anlat" derdi anneannem. Başlıyorum anlatmaya, suya karışıp akıp gidiyor anlattıklarım. Sonra bir sigara yakıyorum camın önüne kurulup. Yaz çekip giderken iliklerimde hissediyorum sonbaharı.
 
Dün gece çok farklı bir geceydi. Kapı çaldı. Ben evde tekim. Çok uzun zamandır beklediğim, görmeyi özlediğim birini karşılayacağımı düşünerek hemen koştum kapıyı açtım. Karşımda sen vardın Özlem. Öyle şaşırdım ki; kalakaldım kapıda. Bana bakıp gülümsedin, davet beklemeden içeri girdin. Ardından kapıyı kapatamadan başladım seni takip etmeye. Direk odama yürüdün. Hiç yabancısı olmadığın odanın kapısında durup bana baktın, Hadi gel dedin. Geldim senin peşinden hiç düşünmeden. Yatağımın üstüne oturduk yanyana. Yüzüme bakıp gülümsedin en içten. Şaşkınlığımı üzerimden atmaya yeni başlamıştım ki "Anlat hadi neler yapıyorsun" dedin. Bir iç geçirdim önce, "Herşey aynı Özlem, herşey bıraktığın gibi" diyebildim güç bela. "Emin misin?" diye sordun sanki söyleyeceklerimi biliyormuş gibi. "Kendimi böyle inandırıyorum ama seni çok özlüyorum" diye birşeyler geveledim. Hemen arkasından ben sordum aynı soruyu: "Peki sen nasılsın?". Cevabını bildiğin bir soruyu cevaplamanın rahatlığıyla önce derin bir nefes aldın ve gözlerimin en derinine bakarak cevapladın sorumu: "Ben bütün Dünya'yı gezdim. Önce Avrupa'ya sonra Afrika'ya gittim. Her renkten, her dilden insanla tanıştım, hepsinin hayatına misafir oldum. Daha gezeceğim bir çok yer var"
 
Tam o esnada gözlerimi açtım. Sen'li rüyamdan uyanmanın en büyük hüznünü yaşadım. Gözlerim seni aradı odada. Uzun uzun izledim duvarları. Ağzımdan dört kelime döküldü gecenin karanlığına; Doğum Günün Kutlu Olsun..
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder